Aký vplyv má na náš život naše detstvo a minulosť?

Psychológia sa snáď od svojho vzniku pokúšala vysvetliť pôvod duševných chorôb či ťažkostí ľudí. V populárnej psychológii sa stále stretávame so zažitými stereotypmi  naznačujúcimi jasnú súvislosť minulých udalostí v živote a aktuálneho správania či problémov ľudí.    

Ale je to naozaj také jednoduché? Ovplyvňuje nás naša minulosť definitívne? A ak nie, ako veľmi? Čo môžeme robiť, ak karty, ktoré nám boli rozdané neveštia jednoduchú hru, či veštia dokonca jasnú prehru? 

Hneď na začiatok upozorňujem, že tento článok vám neponúkne pohľad, ktorý by hľadal spojenia medzi rôznymi udalosťami v minulosti a tým, ako sa premietajú do súčasnosti. Namiesto toho sa na to skúsime pozrieť postmoderným pohľadom, ktorý je mi blízky a vnímam ho ako veľmi užitočný i pri práci s ľuďmi. 

Zlé veci sa dejú…

Áno, môže sa stať (a bohužiaľ sa to aj deje), že človek prežije náročné detstvo, ktoré sa doňho nejakým spôsobom zapíše a potenciálne môže ovplyvňovať jeho život aj v jeho dospelosti. 

…ale čo s tým?

A čo potom? Môžeme hľadať súvislosti nášho aktuálneho trápenia s minulosťou, vinníkov, dôvody, príčiny… Avšak myslím si, že bude oveľa lepšie, keď sa namiesto “ako ma ovplyvnila moja minulosť?” budeme pýtať “čo s tým teraz?”

Samozrejme, niektorí psychológovia by mohli namietať – predsa pátrať po príčinách trápenia môže byť užitočné. Nuž, áno, môže. Ale tiež nemusí. Alebo môže dokonca trápenie prehĺbiť. Preto nezvyknem túto možnosť považovať za to najužitočnejšie, čo môže človek robiť. 

Zamerajme sa na budúcnosť, nie na minulosť

A čo teda robiť namiesto toho? Ako píšem už vyššie, myslím si, že efektívnejšie je zamerať sa na prítomnosť či budúcnosť. Uchopiť trápenie, či problémy, ktoré aktuálne prežívam a pracovať na tom, aby sa problémy zmenili na riešenia či ciele. Zamerať sa na to, čo v živote chcem mať, nie na to, čo v ňom nechcem. Snažiť sa “zoptimálniť” to, čo momentálne nefunguje. 

Znie to náročne? No, môže byť. Avšak ak vnímate, že detailné spomínanie na neideálnu minulosť a skúmanie problémov vám z trápenia nepomohlo, môže to byť pre vás znamenie, že je na čase robiť niečo iné.

Zmena je možná

Verím tomu, že nech už máme za sebou čokoľvek, to, čo bude, máme z veľkej časti vo svojich rukách. Že zmena je možná. Že karty, ktoré ste dostali nehovoria nič o hre, ktorú sa rozhodnete hrať. Ak použijem extrémny príklad, to, že v minulosti ste boli týraným dieťaťom nerozhoduje o tom, či budete v budúcnosti rovnako týrať svoje deti, alebo naopak založíte nadáciu, ktorá bude takýmto deťom pomáhať. Alebo, že o tejto téme nebudete viac počuť a budete žiť mimo nej. 

Verím tomu, že v každom z nás sa skrýva sila, ktorou dokážeme robiť vytúžené zmeny. 

Je možné, že začať s týmto novým spôsobom premýšľania bude náročné a oceníte pomoc. Nebojte sa ju preto vyhľadať. Nie je na tom nič zlé či slabošské. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *