Ako prvý použil pojem “psychoterapeia” pre spôsob liečby rozhovorom brtiský lekár Walter Cooper Dendy už v roku 1853. Počiatky psychoterapie sú spájané najmä s duševnými ochoreniami a ich liečbou.
.
Neobmedzujme pôsobnosť psychoterapie
Avšak čas pokročil a keby sme chceli v súčasnosti definovať psychoterapiu len ako spôsob pristupovania k duševným ochoreniam, zbytočne by sme obmedzili široké pole jej pôsobnosti a znížili tak potenciál jej užitočnosti.
Terapia je príliš dobrá
Veľmi pekne sa k tomu vyjadril americký gestalt terapeut Erving Polster, ktorý povedal, že “Terapia je príliš dobrá na to, aby bola obmedzená len na chorobu.” S týmto jeho výrokom sa úplne stotožňujem, pretože posúva vnímanie psychoterapie od klinického (a zameraného na chorobu a jej liečenie) k neklinickému. K tomu, že psychoterapia je tu pre každého z nás. Bez ohľadu na to, či nás diagnostické tabuľky radia medzi chorých alebo zdravých.
Práve tento klinický pohľad na psychoterapiu mnohých ľudí odrádza od jej vyhľadania a využitia. “Veď prečo by som mal ísť na terapiu, keď sa necítim byť chorý?”
Komu je teda určená psychoterapia?
Psychoterapia vám môže (okrem psychických porúch) pomôcť napríklad s rôznymi pocitmi, či problémami, ktoré zažívate a obťažujú vás, prípadne si s nimi neviete rady, máte pocit, že je toho na vás veľa, prežívate ťažké životné obdobie, nie ste spokojný so sebou samým, prípadne vašimi vzťahmi s inými ľuďmi…
Psychoterapia dokáže pomáhať dokonca aj tam, kde sú problémy a ťažkosti neriešiteľné. Napríklad, keď sa vyrovnávate s ťažkou diagnózou či chorobou, so smrťou blízkeho, či inými ťažkosťami, ktoré nemôžete zmeniť. Terapia vtedy môže pomôcť napríklad lepšie prijať tieto okolnosti, či pomôcť vám žiť s nimi najlepšie ako je možné.
Na žiadne trápenie nemusíte byť sami
Ako vidíte, definovať psychoterapiu len ako klinickú disciplínu, ktorá má pomáhať ľuďom, ktorí sú určitým spôsobom definovaní ako “chorí” klinickým či zdravotným systémom by bolo skutočne obmedzujúce.
Vyššie som uviedla niekoľko príkladov neklinických “problémov,” ktoré sú bežným dôvodom pre vyhľadanie terapie. Samozrejme, je ich omnoho viac a je prakticky nemožné ich vymenovať všetky. Šlo mi najmä o to, poukázať na to, že na žiadne trápenie nemusíte byť sami. Je tu pre vás široká škála psychoterapeutov, psychológov, poradcov, konzultantov, či dokonca koučov s výcvikmi, ktorí sú pripravení pomôcť vám. Tak sa ich nebojte osloviť.